INSIDER #3

Insider#3. Bakgrundsfoto: iStock.

INSIDER #3. Ett exklusivt nyhetsbrev för dig som är en Boktugg INSIDER

Bör författare vara redo att inte bara stå på scen i den lokala bokhandeln utan på fotbolls- och hockeyarenor för att tjäna pengar på turnéer? Ska man bråka med före detta anställda på förlaget eller bokhandeln? Streamingtjänsterna (de för film) återuppväcker döda böcker, vilket väcker hopp hos Bonnierförlagen.

1. Författare på turné fick plötsligt en helt ny innebörd

Ni vet vad digitaliseringen tvingade artisterna till, eller hur? Just när de lärt sig spela in digitalt och till och med kunde bygga en studio hemma i garderoben så förvandlade först Napster och sedan Apple och Spotify cd-skivorna till arkeologiska fynd.

Det innebar också att ekonomin för en artist förändrades på bara några år och artisterna tvingades ut på turné för brödfödan.

Sålde tusentals biljetter till bokturné på några minuter

Med skräckslagen blick har författarna studerat sina kollegor i musikbranschen. Ska författare åka runt på pubar (eller i tunnelbanan?) och läsa högt ur sin senaste bok eller … hoppas på att någon av deras läsare med deras bok i hörlurarna passerar och vill köpa en signerad … T-shirt?

Kan författare fylla fotbollsarenor eller åtminstone hockeyarenor? Vi är redan där. Men det är egentligen inte de litterära eller ens skönlitterära författarna som lockar störst publik. När Michelle Obama sålde 2700 biljetter på några minuter till sitt framträdande i London den 3 december blev tiotusentals utan.

Men i april återvänder hon som en rockstjärna till O2 Arena med plats för 20 000 åskådare som en del av en ny Europaturné där även ett framträdande i Globen den 10 april står på programmet.

Kontroversiell (höger)guru på världsturné

Michelle Obama hade lockat folk även utan sin bok. Men det hade kanske inte Jordan B Peterson gjort. Den kontroversielle professorn vars bok 12 livsregler : ett motgift mot kaos (Mondial) blivit en bästsäljare och gett honom lika många fans som motståndare. Även Peterson var ute på turné 2018: över 100 städer i Nordamerika, Europa och Australien – med totalt över 250 000 åskådare. Under januari och februari 2019 gör han ytterligare 18 föreläsningar och sedan rullar världsturnén på.

Turnéproffsen som kan dryga ut kassan med en bok

Men varken Obama eller Peterson är på samma nivå som sångaren Ed Sheeran som under förra året gjorde 94 konserter på fyra kontinenter och drog in 378 miljoner euro (motsvarande nästan 3,9 miljarder kronor). Även Sheeran fortsätter sin världsturné under 2019 med ytterligare 45 konserter.

På Polaris har man därför helt logiskt signat en författare som redan vet hur man fyller Ullevi – Bono i U2. Cirkeln är sluten.

2. Bokbranschens alla (jobbiga) ex

Alla vet hur jobbigt det är med ett ex. Alltså inte ex som i exemplar, sålda böcker, utan före detta. Skilsmässor är alltid jobbiga, även när det handlar om affärer. Alltså affärer som i business, inte kärleksaffärer.

Sparkad bokhandels-vd i öppet bråk

Riktigt stormigt har det varit i USA på den (nästan) enda kvarvarande bokhandelskedjan – Barnes & Noble. Där sparkades vd:n Demos Parneros i somras för “ospecificerade brott mot företagets policy” vilket skapade spekulationer. Och till skillnad från sina företrädare på posten som fått fallskärmar värda miljontals dollar skulle Parneros inte få en dollar. Han fick sparken efter blott 15 månader på posten.

Men Parneros svarade genom att stämma Barnes & Noble för att de tillåtit rykten om allvarliga tjänstefel av sexuell natur och menade att de var skyldiga honom 4 miljoner dollar i avgångsvederlag plus aktier och skadestånd. Sedan utbröt ordkrig när B&N i ett uttalande förklarade att han fått sparken för att ha trakasserat anställda – även sexuellt. Just nu bråkar advokaterna och det ser ut som om de möts i rättssalen.

Den svenska modellen – det är okej med ex

Då har det varit betydligt lugnare här hemma. Även om det svider när författare byter förlag och elaka tungor menar att det beror på att agenter tjänar mer på stora (snabba) förskott. Medan andra påpekar att det är helt naturligt att författare söker sig till förlag som bevisligen lyckats sälja mycket böcker av andra författare.

Samtidigt har vi en lång tradition av att den som jobbar på ett förlag gärna ger ut sina böcker på … ett annat förlag.

3. Kan Netflix gräva upp sedan länge döda böcker?

Det var visserligen HBO som lyfte upp den gamla Handmaid’s Tale och kanske till och med fick Margaret Atwood att skriva en uppföljare. Men nu ska vi snacka Netflix eftersom det är mer aktuellt just här och nu.

Bonniers köpte exempelvis den extremt hypade debutthrillern You (svenska Du) av Caroline Kepnes för några år sedan. Minns du den? Den fick rätt mycket uppmärksamhet när boken släpptes på svenska och hade fler och bättre blurbs än de flesta andra debutanter kan drömma om. Men den sålde inte jättemycket. 5000 ex i inbundet och ytterligare 7000 ex i pocket.

TV-serie-tie-in-pocketsläpp ska lyfta gammal bok

I mellandagarna hade en tv-serie baserad på boken You premiär och Bonniers var på tårna och redan två veckor innan dess släppte de en movie-tie-in (i detta fall kanske tv-serie-tie-in) som det kallas när man letar fram den gamla pdf:en på inlagan, kastar det gamla omslaget och gör ett nytt med bilder från filmen (tv-serien). Förhoppningen är att Netflix-tittarna ska lockas att läsa boken och kanske upptäcka författarskapet.

Några dagar före You (21 december) hade Bird Box premiär på Netflix med Sandra Bullock i huvudrollen. Filmen (ingen tv-serie här) har blivit en sanslös succé. Hela 45 miljoner såg den under de första sju dagarna. Nej, rättelse, det är 45 miljoner Netflix-kunder som startat filmen (av deras totalt dryga 130 miljoner kunder runtom i världen). Så antalet tittare är ännu fler.

Sökes: svenskt förlag till författaren bakom Bird Box

Även Bird Box bygger på en debutroman, av Josh Malerman, som kom ut 2014. Lagom till Netflix-premiären släppte HarperCollins UK en movie-tie-in av Bird Box. Dessutom släpps välplanerat en ny bok (Unbury Carol) av Malerman i februari.

I skrivande stund har inget svenskt förlag plockat upp Bird Box men gissningsvis shoppar agenten ett tvåboksavtal? Svenskarna ska inte känna sig alltför knäckta över att ha missat debuten för fyra år sedan. Universal Studios köpte optionen till att göra film redan 2013 innan boken kommit ut. När producenten Scott Stuber slutade där övertalade han nya arbetsgivaren Netflix att köpa rättigheterna.

På tal om jobbiga ex.

Google, läs boken Fem stjärnor för Färglösa av Sölve Dahlgren

Google Home.

“Google, läs upp boken Fem stjärnor för Färglösa av Sölve Dahlgren för mig!” Varför sitta med hörlurar och lyssna på ljudböcker när du kan sitta i soffan och beordra din röststyrda högtalare? (Och som författare till ett nyhetsbrev varför inte ta chansen att marknadsföra sin egen bok?) Google Home kostar ca 1600 kr.
Disclaimer: vi har inte testat funktionen med de svenska streamingtjänsternas appar ännu.

Några författare och titlar från våra sponsorer

Utan annonspengar stannar Boktugg. Även om du just nu läser ett nyhetsbrev som bara går till betalande medlemmar på INSIDER så kan vi inte låta bli att smyga in lite reklam. Ungefär som dagstidningarna inte tar bort reklamen bakom betalväggen heller. Fast lite mer subtilt och relevant än spelreklam hoppas vi.

Fågelns blick är en annorlunda fågelbok där motiven på helsidesfotografierna tillsammans med personliga essäer berättar fågelhistorier på ett unikt vis. Boken har ett direkt och poetiskt stilgrepp som ligger långt från den klassiska fågelbokens egenskaper och författaren och fotografen Torsten Green-Petersens förhoppning är att hans personliga beskrivningar ska kunna väcka en särskild upplevelse hos läsaren. Läs intervjun med honom här.

Exklusivt på Boktugg INSIDER: Rookie #6 med Carin Gerhardsen

Nytt avsnitt i Rookie-serien (äntligen!) där vi möter Carin Gerhardsen som gick från en litterär debut till en framgångsrik deckarserie som älskats av läsare världen över. Ändå valde hon att avsluta serien och ta en paus i sitt författarskap. Nu är hon tillbaka med en fristående spänningsroman. Carin berättar för oss om resan från debuten, hur tio av elva förlag refuserade hennes deckarmanus och prestationsångesten som präglar skrivprocessen än idag.
Läs hela intervjun idag >>

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är grundare och chefredaktör på Boktugg. Journalist sedan tidigt 90-tal och författare till ett tiotal böcker, både skönlitteratur och facklitteratur.

Relaterat